Touchbar – pomocník pro každý den

Apple představil Touchbar již před mnoha lety, ke mně se však tento pomocník dostal až nyní. Co to vlastně je a je to opravdu užitečné, nebo spíše zbytečnost?

O touchbaru se mezi nevidomými vedlo mnoho diskusí, někteří jej chválí, jiným přijde jako zbytečnost. Jak to mám já?

Když jsem prvně rozevřel MacBook, vykoukla na mě klávesnice, která namísto funkčních kláves má dotykovou pomocnou lištu, na které se zobrazují rychlé akce v závislosti na tom, jaká aplikace je otevřená. Touchbar pokrývá celý prostor mezi klávesou escape a touchid, který se nachází na pravém horním okraji MacBooku, takže se na touchbar vejde opravdu mnoho ikonek. Naučil jsem se s ním pracovat za poměrně krátkou dobu, naštěstí jej lze používat i s odečítačem obrazovky VoiceOver a musím říct, že se řadím mezi ty uživatele, kteří touchbar vítají, osobně jej nejvíc využívám v aplikaci Mail a na internetu, takže za mě rozhodně přínos, i když pravdou je, že některá rychlá nastavení, jako například hlasitost zvuku či jas monitoru nejsou dohledatelná tak lehce, jako na běžné klávesnici, ale to je jen drobnost oproti tomu, co touchbar nabízí a to, že je přístupný také nevidomým uživatelům je naprosto fantastické, to se o dotykových lištách jiných výrobců notebooků říct rozhodně nedá, tam stačí ťuknout a akce se ihned provede, zde Voiceover nejprve oznámí, na jaké ikonce mám položený prst a až poklepáním se akce provede, takže si tak například omylem nevypnu zvuk či přístup k internetu a věřte, že se mi to u mého stařičkého Probooku stávalo dost často. Touchbar by mělo jít používat také v aplikaci Logic Pro, mám v plánu rozhodně vyzkoušet.

2 odpovědi na “Touchbar – pomocník pro každý den”

  1. Zdar Pavle. Tohle je skutečně zajímavé. Já si jednou vypnul zvuk na HP Compaq 6510 kýchnutím, takže vím, co myslíš. Nechceš někdy udělat i nějakou zvukovou recenzi? Vojta.

    1. Pokud bude zájem, není problém udělat nějakou zvukovou ukázku, určitě se tomu nebráním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook Messenger
%d bloggers like this: