Testování softwaru z hlediska přístupnosti mě prostě baví

Již nějaký čas brigádničím na dohodu o provedení činnosti pro Red Hat Czech s.r.o. Ačkoli to vypadalo, že brigáda bude jednorázová, čím dál víc mě začíná bavit šťourat se v softwaru, tedy šťourat, takový programátor nejsem a asi už ani nikdy nebudu. Šťourám se v softwaru v tom smyslu, že jej testuji z hlediska přístupnosti pro nevidomé a následně, většinou dle zjištěných problémů, konám. Pokud vás toto téma zajímá, čtěte, prosím, dále.

Co takový test obnáší?

Jelikož si nepíši žádné automatizace, musím testovat vše ručně. Otevřu si určitý program, například aplikaci Firefox a používám ji. Procházím nejen weby, ale i nastavení a zjišťuji, zda je čtečkou obrazovky pro nevidomé každý prvek (tlačítko, políčko, nadpisek) ohlášen tak, jak má být, například, že tlačítko zavřít v nastavení je opravdu ohlášeno jako tlačítko zavřít. Je-li vše v pořádku, jdu na další aplikaci. A když něco v pořádku není? Tak jsem pes.

TEstuji výhradně software s otevřeným zdrojovým kódem, známým jako Opensource software, zejména v linuxovém prostředí Gnome desktop. Narazím-li na nějaký problém v přístupnosti, pouštím se do akce jednání o nápravě. Většinou nejdřív kontaktuji samotného vývojáře aplikace a vše mu vysvětlím. Následně připíšu, jaký přínos to bude, až bude aplikace přístupná. A co na to vývojáři? V posledních dvou případech jsem se setkal s nadšením, konkrétně u správce souborů Gnome Commander a emailového klienta Gnome Geary. Horší je to s aplikacemi, které jsou svým rozhraním robustní a co se přístupnosti týče, buď úplně nepřístupné, nebo přístupné, ale přístupnost je rozbitá. Takovým příkladem za všechny je Libre Office či Virtualbox.

Díky této práci i nadále rozvíjím svůj projekt Accessible free software – vše o přístupnosti free software, neboť mám čtenářům co nabídnout a o čem psát. Doufám, že si mě v Red Hat Czech s.r.o. ještě nějakou dobu nechají, neboť mě práce naplňuje, těší a baví.

Fajn den,
Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook Messenger
%d bloggers like this: