Rubriky
Bloguji

Procházka letadlem

Jsem obrovský fanoušek dopravních letadel, tedy včetně pořadu „Letecké katastrofy“, ještě nikdy mě neodradily od létání a tak jsem za svůj život zatím letěl ve dvou typech strojů.

Prvně to bylo v roce 2008, nebo 2009 v Králíkách na přehlídce vojenské techniky, v rámci vyhlídkového letu. Pamatuji se, že 5 minut ve 4 místné helikoptéře stálo 600, Kč na osobu. Po nasednutí jsme všichni dostali sluchátka s mikrofonem, která mírnila hluk, nicméně v letadle, ve kterém jsem letěl se svojí snoubenkou a dvěma kamarády loni byl také hluk a sluchátka jsme neměli a myslím si, že to bylo lepší, ono totiž tlumený hluk také není moc příjemný. A jaký byl let? Byla to helikoptérka, s takovými těmi lyžemi, nebo jak se to jmenuje, takže jsme se od země odlepili prakticky okamžitě, vůbec nebylo poznat, že jsme ve vzduchu, kdyby pilot neprovedl pár ostřejších náklonů, vůbec bych nic nepoznal, žádné turbulence, prostě nic.

To ve druhém případě, to bylo napíšu to upřímně, husté. Napasovali jsme se do letadla Zlín, pamatuji-li se dobře, byl to model Z-43. V kabině bylo nesnesitelné vedro a motor opravdu řval. A motor nebyl jediný zvuk letounu, v podvozku to dost divně rachtalo a když pilot manipuloval s ovládáním letadla, nebyly to zvuky o nic uklidňující a ty turbulence, to byla síla. Jediný cestující, který se z celé cesty opravdu nadšeně radoval, byla moje snoubenka. „Vždyť to byla paráda, jak na horské dráze.“, cituji doslovně.

Malé letadlo si dokáži představit vždycky, když mi někdo řekne pro 16 lidí, dokáži si představit, jak to asi vypadá. Ale takové velké dopravní letadlo, Airbus či Boeing, to si opravdu představit nedokáži. Dvě paluby? Jak to vlastně vypadá? Moc rád bych se po takovém velkém dopravním letadle prošel, od ocasní části až po kokpit. A jestli bych chtěl takovým velkým strojem letět? Chtěl, ale co by udělal tlak s mýma ušima po vzletu a vystoupání nad 2 km, to nevím, prý děsně zaléhají uši a to bych si to vážně neužil, počkám tedy raději na ten Airbus, co má toto vyřešené, ale ať dělám, co dělám, na jeho označení si nevzpomenu, ale dokument o něm jsem již viděl někdy dřív, před pár lety určitě.

Happy flying,
Pavel

Reklama pod článkem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook Messenger
%d bloggers like this: