Rubriky
Bloguji

Neobyčejná jízda – zážitek na celý život

O neobyčejný zážitek se postarali pořadatelé akce „Neobyčejná jízda“, která se konala v pátek sedmého září v dopoledních hodinách na letišti v Přerově a v těch odpoledních v aeroklubu J. F. v Prostějově. Co se v onen slunný den vlastně odehrálo?

Vše začalo kolem půl desáté na letišti v Přerově

Celá akce odstartovala setkáním všech nevidomých a slabozrakých účastníků, kteří si ono dopoledne vyzkoušeli řízení osobního či nákladního automobilu pod dozorem instruktorů autoškoly. Já osobně jsem si vyzkoušel řídit jak osobní auto, tak to nákladní. Jsem rád, že jsem se dostal do dieselového osobního auta, protože dieselový motor je podle mého mnohem lépe slyšet, než ten benzínový. Vše proběhlo tak, že každý z účastníků dostal za volantem instruktáž (pedály a řazení) a mohlo se vyrazit.

Jízda na celý život

Od malička jsem si přál alespoň jednou sednout si do auta, sám si ho nastartovat, pohrát si s plynovým pedálem a vypnout motor. Nikdy mě nenapadlo, že bych si jako nevidomý mohl zkusit i řídit. O nákladním autě nemluvě, byl to pro mě opravdu obrovský a nezapomenutelný zážitek. A jak jsem to zvládl? Motor mi ani jednou nechcípnul a rozjezdy i přeřazování probíhaly relativně plynule, ačkoli řazení bylo pomalejší, ne a ne si zapamatovat, kam tu páku šoupnout. instruktáž pracovníků autoškoly byla špičková.

Odpoledne v aeroklubu

Kolem jedné hodiny jsme se přesunuli do aeroklubu J. F. v Prostějově, kde nás přivítala krásná příroda. Kvůli ní jsme tam ale primárně nejeli. Po příjezdu na místo následovalo opékání špekáčků a potom, tradá, vyhlídkový let letounem Zlín Z43. A to bylo něco. Ačkoli jsme všichni měli jisté obavy, jak bude let probíhat a hlavně, jak nám bude, nebylo to zase až tak hrozné. Když nám navíc pilot sdělil, kolik let létá, všechny obavy z případné letecké katastrofy, které se jistě fanouškům tohoto televizního pořadu vybaví, šly stranou. Sice to malinko házelo, pravda, ale musím uznat, že když bude možnost, vlezu do toho letadla znova a neodradí mě ani hluk, ani teplé a studené proudy, které mohou s letadlem opravdu sem tam dost poházet.

Bude-li tato akce probíhat také v příštích letech, zúčastním se, takovýmto akcím fandím, řízení vozidel je pro nevidomé na normálních silnicích zapovězené a i když nebylo letiště kdo ví jak velké, těch 15 minut za volantem osobního i nákladního auta za to opravdu stálo. Děkuji všem pořadatelům i účastníkům za pohodově prožitý den a rodičům za doprovod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook Messenger
%d bloggers like this: