Nebojte se postižených

Ať už na internetu, nebo v běžné komunikaci se objevuje určitý problém. Zdraví lidé se bojí komunikovat s postiženými lidmi, přitom není důvod.

Čím dál více se setkávám s faktem, že se lidé bojí komunikace s postiženými, ať už na ulici, nebo na internetu. Na youtube existuje mnoho videí, jak s postiženými komunikovat a proč se lidé komunikace bojí. Souhlasím s názorem, že ve většině případů neví, jak s námi postiženými komunikovat. Setkávám se ale také s jinými a daleko pikantnějšími názory a ty se pokusím postupně rozebrat. Některé názory se netýkají jen komunikace a budu rozebírat spíše názory týkající se zrakově postižených.

Zrakově postižení jsou chudáčci.
S tímto názorem absolutně nemohu souhlasit. Jsme normální lidé, můžeme studovat, pracovat, mít rodinu. Je ale bohužel velice smutným faktem, že mnozí z naší komunity zrakově postižených se opravdu buďto jako chudáčci chovají, nebo se chovají jako mentálně, či jinak postižení, ale také si leccos vymáhají, případně za patřičnou pomoc, kterou jim někdo nabídne jsou drzí, nedej Bože, zažil jsem na vlastní uši také i sprostí. Pak se ale na druhou stranu nemůžeme divit, že si lidé o nás myslí, že jsme opravdu chudáčci, ale jak říkám, je to individuální, ne každý si to myslí a jsou i takoví zrakově postižení, kteří se chovají jako normální lidé a moc jim za to děkuji.

Potřebují pomoct za každou cenu.
Potřebujeme občas pomoct, například na ulici, to ano, ale neznamená to, že když nějakého nevidomého potkáte, tak ho chytnete a řeknete mu, například: „Já vás převedu.“ a on to přitom nechce. Lepší je vždycky se zeptat, pokud vás náhodou neosloví sám. Když se vás zeptá na popis trasy, třeba jak se dostat do lékárny, vyhněte se výrazům támhle, tady a podobně. Pokud nabídnete, že dotyčného či dotyčnou na místo odvedete a on či ona odmítne, neciťte se uraženi a zkuste to příště. On si vaší nabídnuté pomoci určitě váží, ale zvládne se v tomto případě obsloužit sám.

Slepota je nakažlivá.
Prosím vás, pokud si tohle někdo myslíte, myslíte si to naprosto špatně. Slepota není v žádném případě nakažlivá. Ta zraková určitě ne, slepota srdce být nakažlivá může, ale tou se mohou nakazit naprosto všichni. Takže pokud se někdo bojíte komunikovat s kýmkoli, kdo má nějaké postižení, nejen zrakové, nebojte se, protože ani zraková, ani sluchová a ani jiná postižení nejsou nakažlivá.

Závěrem vám doporučím jedno video na youtube, které mne osobně velice zaujalo a určitě vám mnohé z výše napsaného potvrdí a nebo přiblíží.

O obavách
z kontaktu s lidmi s postižením

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook Messenger
%d bloggers like this: