Kuřátka

Jak to všechno začalo?

Kdyby mi někdo ještě před měsícem řekl, že budu moct líhnout svá vlastní kuřata i bez zraku, asi bych ho poslal rovnou k Chocholouškovi s tím, že není normální. Dnes by byla situace zcela jiná. Zjistil jsem totiž, že s použitím těch správných kompenzačních pomůcek a se znalostmi jak na líhnutí to jde.

Všechno to začalo zhruba před měsícem, kdy tchýně zachránila 4 kuřata, která se vylíhla ne úplně zdráva. Tak jsem si tyto tvorečky tak zamiloval, až jsem začal kutit, zda a jak by se dala líhnout i bez zrakové kontroly s minimální asistencí vidící osoby. Líheň, která je k dispozici má malinký displej s ukazatelem vlhkosti a teploty. Vzal jsem tedy 54 vajec, namísto namalování křížku na jedné straně jsem na ně nalepil kousíček lepící pásky, druhou stranu, kde se malují kolečka jsem si neoznačoval a vždy jsem je ráno obracel lepící páskou nahoru a večer zase dolů. Několik dní mi teplotu a vlhkost hlásila tchýně, jenže bylo třeba vyřešit, jak bych si mohl údaje kontrolovat sám. Nejprve jsem to zkoušel mobilním telefonem a to pomocí ocr aplikace. To sice šlo, jenže za podmínky, že se fotoaparátem trefím přesně do displeje a to se mi ne vždycky povedlo. Pak jsem zjistil, že k úžasné pomůcce Mluvík lze pořídit sondu, která hlásí relativní vlhkost, teplotu a rosný bod. Jelikož je v líhni otvor, kterým lze tuto sondu prostrčit, bylo jasno. A k mému velkému překvapení to funguje, sonda hlásí vše, co hlásit má a navíc se shoduje s informacemi na displeji, takže jsem nadmíru spokojený.

Kuřátka se mají vylíhnout tento pátek (23. 04. 2021) a dle prosvěcení bylo ze všech vajec jen 8 neoplodněných, tak držte palce, aby se ze zbytku (46) vylíhla všechna, nebo alespoň většina, teplotu a vlhkost hlídám poctivě, vajíčka obracím co 12 hodin. Věřím, že když se k tomu stavím zodpovědně, budu mít když ne úplný, tak alespoň většinový úspěch.


Klubání

Aktualita čtvrtek, 22. dubna, 16:15

Tak líhnutí už začalo. V ranních hodinách se již ozývalo pískání z některých vajíček a k 16:15 jsou na světě tři roztomilá kuřátka a vypadá to, že další na sebe nenechají dlouho čekat.

Aktualita k 16:55

Tak už jich po světě běhá celkem pět, zatím jde vše opravdu dobře.

Aktualita k 22:00

Klubou se, klubou, už je těch špuntů celkem 12 a všechna se těší dobrému zdraví.

Aktualita pátek, 06:50

V noci se klubalo jedna radost. Celkový počet kuřátek je nyní 31. Z toho 24 z nich už pobíhá v krabici pod žárovkou a zbylých sedm se ještě čistí v líhni. A dalších 15 vajec zatím zůstává.

Pondělí, 26. dubna 2021 – vyklubáno

Z celkem 46 oplodněných vajíček se vylíhlo celkem 40 kuřátek. Dvě z nich však trpěla vývojovými vadami a bohužel nepřežila, ale zbylých 38 se má opravdu k světu. Jsem rád, že má poctivost se vyplatila a už teď vím, že toto nebylo mé poslední líhnutí.

Za pořizování videí, za prosvěcování vajec, za zapůjčení líhně a za dohled při klubání děkuji své tchýni.

3 odpovědi na “Kuřátka”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook Messenger
%d bloggers like this: