Kdy dojdou tóny?

Posledních pár dnů registruji ve všech zpravodajských médiích, že jedna kapela žaluje členy druhé kapely a to za ukradení části jejich skladby. V souvislosti s tím jsem se tak nějak zamyslel nad tím, jak by to mohlo vypadat, až jednou…

V naší evropské kultuře používáme dvanáct tónů. Z těchto dvanácti tónů komponujeme skladby. Není to poprvé, kdy jedna skupina žaluje druhou, ale napadá mě otázka. Co až jednou budou vyčerpány všechny myslitelné možnosti? Co když už to nepůjde jinak a skladby si opravdu začnou být podobné jen kvůli tomu, že prostě už nebyla jiná možnost? A kdy k tomu dojde? Doufám, že ne brzy, protože si pak dovedu představit ty žaloby, kdy každý žaluje každého, protože použil nebo napodobil jeho motiv. Záchranou brzdou je tzv. vážná hudba 20. a 21. století, resp její směr, jenže pop je pop a klasika je klasika. A myslím si, že kdybych udělal anketu o tom, co si lidé raději pustí, vyhraje pop, rock a další známé žánry.

V minulých dobách si skladatelé považovali, když si někdo další vypůjčil jejich motiv, dnes se žalujeme. A proč? Domnívám se, že jednak pro peníze a pak také pro originalitu.

Hezký den všem,
Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook Messenger
%d bloggers like this: