Jak si vybírám vhodný mobilní telefon

I jako nevidomému mi pod rukama prošla celá řada mobilních telefonů, od stařičké Motoroly, až po iPhony, Huaweye, Samsungy a další. V minulosti měl nevidomý uživatel na výběr jen z pár otestovaných značek, dnes je situace naštěstí jiná, i tak je ale nutné vybírat pečlivě.

To, aby telefon byl od základu ozvučený a uživatel bez zraku si jej mohl po prvním startu sám nastavit je nejdůležitější. Ačkoli se situace na platformě Android zlepšila i dnes se dají najít modely telefonů, kde není čtečka TalkBack (produkt Android Accessibility Suite) vůbec předinstalovaná a to je opravdu problém. Musíte najít důvěryhodnou osobu, které svěříte své údaje pro účet na Google a musíte doufat, že je nikdy nezneužije. Naštěstí, většina telefonů Huawey a Samsung jsou pro uživatele se zrakovou indispozicí připraveny. Jiné to může být u značek Honor, Lenovo, Sony, Prestigio a dalších, vyrábějící lowendové přístroje. Většinou nemají ozvučenou, nebo mají mizerně ozvučenou i grafickou nadstavbu.

Mezi telefony, ale i tablety, co se ozvučení týče, kraluje Apple. Již řadu let, konkrétně od roku 2005, vyvíjí čtečku obrazovky VoiceOver, která je součástí všech jejich produktů a lze ji aktivovat okamžitě a kdykoli. Navíc Apple garantuje 100% ozvučení všech základních aplikací, dodávaných s přístrojem.

Takže tu máme svobodný Android a uzavřený iOs, obojí má své výhody i nevýhody. Co se ozvučení týče, vede jednoznačně Apple a zatím to vypadá, že ještě nějaký čas vést bude, proto chci, aby mým příštím telefonem byl iPhone. Ono totiž problém je zde ještě jeden. Aplikace. Máme například Viber pro Android i iOs a kde mluví lépe? Samozřejmě v iOs. Máme zde 4Square, kde mluví lépe? V iOs a takhle bych mohl pokračovat dlouho. Jedinou výjimkou je banka Creditas, ta je lépe ozvučena v systému Android, týká se také aplikace Richee.

Tou opravdu největší překážkou, která většinou donutí rozhodnout se pro horší variantu ozvučení je cena. Ono je rozdíl dát za iPhone 34 000 a za nějaký Huawey 6 000, Kč. Ono invalidní důchod není tak vysoký a najít zaměstnavatele, který bez problémů zaměstná nevidomého na plný úvazek se mzdou odpovídající zdravého zaměstnance je opravdu problém, Tyflocentra by mohla vyprávět. Já dělám také jen na dohodu. A jen pro příklad, můj invalidní důchod je o 2500, Kč nižší, než je minimální mzda.

Reklama pod článkem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook Messenger
%d bloggers like this: