Rubriky
Bloguji

Cestování vlakem

Cestování vlakem mě vždycky fascinovalo. Mám-li na výběr mezi autobusem či vlakem, volím vždycky vlak. Ať už jedu do Těšína či do Prahy, tak nejraději vlakem. Obě cesty jsou od Olomouce poněkud vzdálené a někdo by si mohl říct, že se musím unudit, než dojedu do cíle. Můžete mi klidně věřit, že to není pravda.
Cestování vlakem je vlastně pro mě tou největší inspirací. Právě tam mě napadají nejrůznější verše a když se zadaří, tak i náměty na skladby, na články, skládám ve své mysli ty nejrůznější úvahy. A že bych se bál? Vůbec ne, cestování pro mě není žádným úskalím. Cestovat bez zraku se totiž dá úplně v pohodě.
Takže když se tak zamyslím nad cestováním vlakem, bez možnosti číst noviny a s nechutí k vytáhnutí notebooku či tabletu z aktovky, je to při nejmenším kout, kde si můžu ujasnit své myšlenky a k tomu si třeba dát nějaké dobré kafíčko. A tak to dělám skoro vždycky a jsem spokojený.

1 komentář u „Cestování vlakem“

Taky rád cestuji vlakem. Proč?
1. Ve vlaku je více místa na sezení.
2. Když se potřebuji protáhnout, můžu klidně vstát a projít se v uličce, nemusím se bát, že se bude kvůli nějakému hňupovi náhle brzdit.
3. Během jízdy vlakem můžu používat notebook a nemusím se bát, že při najetí do rigolu z něj může upadnout displej. Ve vlaku mám k dispozici i stoleček, tak je práce na notebooku pohodlnější.
4. Na nádraží vždycky hlásí, který vlak odkud pojede, na tuto informaci mám taky aplikaci na mobilu. U autobusů informace chybí.
5. Když má zpoždění vlak, dozvím se to z nádražního rozhlasu nebo z mobilní aplikace, u autobusu opět informace chybí.
6. Vlakový personál zpravidla bývá velice ochotný. Naopak řidiči autobusů často bývají velice protivní.
7. U vlaku je jedno, kterými dveřmi nastoupím, u autobusu musím zpravidla hledat první dveře.
8. U vlaku si můžu vybrat nízkopodlažní spoj – to se týká ČD, Leo Expres má všechny vlakové soupravy nízkopodlažní, Regiojet bohužel jen vysoké). Řada autobusových dopravců má jenom autobusy s příkrými schody. Nejsem sice na vozíku, ale s pohybem už mám menší problémy. Třeba vysokánské autobusy Regiojet pro mě začínají být problémem.
9. Ve vlaku nemusím pracně hledat své zavazadlo. Buď je mám v přihrádce nad sebou nebo v prostoru k tomu určeném. U autobusu musím počkat na řidiče, až moje zavazadlo najde a předá mi je.
10. Ve vlaku můžu odskočit na WC. V autobusech to zpravidla nelze. Třeba v autobusech od Regiojetu bývá WC velmi často nepoužitelné. V zimě zamrzlé, nebo pro změnu tak špinavé a smradlavé, že je nepoužiji, pokud není krajní nouze.
11. Ve vlaku zpravidla najdu zásuvku, kterou můžu použít, když notebooku nebo mobilu dojde šťáva. V drtivé většině autobusů zásuvky nejsou.
12. Při delší jízdě můžu ve vlaku v klidu posvačit nebo plnohodnotně pojíst, když je zařazen jídelní vůz. V autobusu můžu taky posvačit, ale musím se bát, že se poliji při náhlém brzdění nebo úhybném manévru. O pohodlí nemůže být v autobusech ani řeči.
Tak by se asi dalo pokračovat ještě hodně dlouho, prostě vlak je daleko lepší než autobus.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook Messenger
%d bloggers like this: