Bright Guide Messenger – komu je určen a k čemu slouží?

Jelikož jsem nejen fanoušek, ale také uživatel Apple, odebírám novinky v oblasti zpřístupnění. Tyto články zahrnují nejen novinky od samotného Applu,ale také předkládá seznam nových aplikací a aplikací aktualizovaných, tedy v případě, že obsahují aktualizaci přístupnosti. Toto se týká jak samotného Apple, tak také vývojářů třetích stran. Dnes se mi v emailu objevila úplně nová aplikace Bright Guided Messenger. Proč byla vytvořena a k čemu slouží?

Bright Guide Messenger pro iOs je dle popisu aplikace, navržena přímo pro nevidomé. Má jít o Messenger, který umožňuje odesílat textové, hlasové zprávy a také soubory a to přístupnou cestou a také chatovat po síti Telegram a na tom celém je Messenger postaven. Klade si za cíl nabídnout jednoduché a přístupné rozhraní bez zbytečných prvků, zato však vše zcela přístupné.

Po stažení aplikace Bright Guide Messenger ji na ploše najdete jen jako Bright Guide. Po jejím prvním otevření je třeba se zaregistrovat prostřednictvím vašeho telefonního čísla. Po registraci obdržíte ověření zaslané sítí Telegram. To se skládá s šestimístného číselného kódu. Po ručním ověření zadáním kódu je třeba ještě vyplnit své křestní jméno a příjmení. Po vyplnění nezbytných údajů se dostanete do hlavního okna. To obsahuje jen 3 tlačítka. Chats, Contacts a settings. Pod tlačítkem chats se nachází všechny konverzace. Pod tlačítkem Contacts kontakty, toto tlačítko však před zobrazením samotných kontaktů nabízí další 3 funkce. Abecední hledání kontaktů, zadání jména kontaktu a celý seznam. Zde musím upozornit, že při prvním otevření celého seznamu je nutné potvrdit import kontaktů ze sítě Telegram. Následně je třeba dát tlačítko Back a seznam opětovně otevřít, ono okno, co se po importu otevře je poněkud nepřístupné a ani není jasné, k čemu má sloužit. Pod tlačítkem settings naleznete minimum nastavení. Profil, obecné, zvuk pro notifikace a jazyk aplikace, Čeština zde však zatím chybí. V obecných naleznete poněkud nelogicky jedinou položku, zda se mají notifikace ohlašovat čtečkou VoiceOver či nikoli, určitě by se dala vecpat pod tlačítko notifikací, umístěného hned vedle tlačítka General (obecné). Největší guláš je ale pod tlačítkem chats. Ukáže se sice seznam konverzací, avšak po rozkliknutí konverzace si můžete jen přečíst zprávy. Pro napsání nové je třeba pomocí akce na rotoru vybrat buď write new message, nebo send voice message, případně send picture, toto ovládání mi přijde dost nepraktické, dle mě není nic špatného na tom, že se po rozkliknutí konverzace ukáže seznam zpráv, editačního pole a tlačítka pro hlasovou zprávu, jak to má například klasický Messenger. Zde je tak třeba udělat několik gest navíc.

Z celé aplikace mám zatím rozporuplné pocity. Sice neobsahuje, jak uvádí samotný popis, nadbytečné nadpisy, ale většina tlačítek má své vlastní podakce bez možnosti je ovládat rotorem, které by se vešli přehledně právě pod ony nadpisy a ubyla by nutnost neustále na něco klikat. Na druhou stranu je třeba říct, že samotný Telegram není kdo ví jak přístupný, takže milovníci sociální sítě Telegram si aplikaci jistě oblíbí. V příštích verzích aplikace přibudou další placené funkce, zatím zde máme zdarma textové zprávy a placené hlasové zprávy.

Zobrazit aplikaci Bright Guide Messenger na AppStore

RubrikyIT

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook Messenger
%d bloggers like this: