Báseň nebo skladba?

Již mnohokrát jsem se setkal s otázkou, co je pro mě jednodušší. Složit skladbu, nebo napsat básničku? Většinou odpovídám, že je to tak více či méně stejné, ale nikdy mě nenapadlo se nad tím více zamýšlet, až nyní. Co mě k tomu dohnalo? Zejména aktualizace hudebního software, která slibuje mimo jiné lepší přístupnost pro nevidomé, ovšem začínám zjišťovat, že realita je poněkud jiná.

Když se rozhodnu, že budu psát, prostě otevřu textový editor, položím prsty na klávesnici a píšu. Většinou vůbec dopředu nepřemýšlím nad tím, co píšu, když píši básničky, z 99% nepřemýšlím nad tím, jaké budou, slova mě napadají přímo pod prsty. Občas se zastavím, něco doladím, ale většinou nic neupravuji, proto je moje básnická tvorba taková, jaká je, o povídkách či jiných textech ani nemluvě. U hudby je to složitější.

Jistě, kdybych měl tu schopnost vystřihnout novou skladbu na první dobrou, bylo by to strašně jednoduché, ale tento dar nemám a tak musím opravdu hodně přemýšlet a nejen nad skladbou jako takovou, ale i nad tím, jakým způsobem ji budu nahrávat, v jakém režimu hudebního softwaru ji budu nahrávat, jestli na můj nápad vůbec dostačuje můj hardware a jestli efekty, které bych rád použil, jsou vůbec ovladatelné se čtečkou obrazovky. V mnohých případech nejsou, proto se mi nedaří vytvořit například pořádnou rockovou pecku se vším, co do ní patří, proto nemohu vytvořit vlastní Trance. Takže výsledek? Jednodušší je pro mě psát, než komponovat, u kompozice se však více vyřádím.

Mějte se fajn a zase někdy u blogu,
Pavel

Jedna odpověď na “Báseň nebo skladba?”

  1. Co je náročné to je výzva,a čím náročnější tím větší výzva. Ale když se to povede, ten pocit uspokojení je určitě neopakovatelný. Jednoduché věci dělá kdekdo a složitých se většina bojí. Proto najdi sílu na složité věci a věř, že se to jednou povede a určitě zjištíš, že to stálo za to se do toho pustit. Vše má svůj čas. PV

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Facebook Messenger
%d bloggers like this: